Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby a primariáty > Hiporehabilitace

Hiporehabilitace

Hipoterapie.jpg

Středisko hiporehabilitace Pirueta v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod

http://hipoterapie.crespo.cz

 

Středisko hiporehabilitace PIRUETA bylo založeno v roce 2001 a je součástí Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod. Je Registrovaným střediskem hiporehabilitace České hiporehabilitační společnosti a má splněny všechny požadavky na personální a kvalifikační obsazení týmu, licenci pro všechny hiporehabilitační koně se specializační zkouškou a podmínky pro potřebné zázemí dané standardy České hiporehabilitační společnosti k poskytování těchto oblastí HIPOREHABILITACE: 

1) Hipoterapie v psychiatrii a psychologii

2) Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii

REHABILITACE obecně je proces, který primárně umožňuje obnovení ztracené funkce, minimalizuje přímé i nepřímé důsledky postižení, umožňuje znevýhodněnému jedinci lépe se vyrovnat se svým postižením a tím zlepšuje kvalitu jeho života. O rehabilitaci hovoříme u dospělých pacientů. U dětských pacientů se jedná o proces habilitace, který aktivizuje jejich psychomotorický vývoj.

HIPOREHABILITACE je zastřešující a nadřazený název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a člověk se zdravotní poruchou či onemocněním, se sociálním znevýhodněním nebo se specifickými potřebami. Hiporehabilitace působí komplexně a k dosahování rehabilitačních cílů využívá specifických vlastností koně.

Hipoterapie v psychiatrii a psychologii – je součást komplexních léčebných a ošetřovatelských postupů, které jsou poskytovány sestrou nebo psychologem dle indikace lékaře. Zdravotní péče je založena na využití koně a jeho specifických vlastností v léčebném procesu k pozitivnímu ovlivnění duševního stavu pacienta. Základem je práce s verbální a neverbální komunikací, důraz je kladený na prožitky a jejich zpracování, zaměření na kognitivní a exekutivní funkce a vytváření terapeutického vztahu a spolupráce.

Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii - je metoda fyzioterapie: využívá mechaniku pohybu koně v kroku a při něm vznikajících pohybových impulzů k programování motorického vzorce pohybu do centrální nervové soustavy pacienta prostřednictvím balanční plochy, která je tvořena koňským hřbetem. Dosažení cíle adaptací pacienta na tento pohyb. Výsledkem je facilitace reparačních procesů na úrovni neurofyziologické a psychomotorické.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dokumenty vytvořené ve Středisku hiporehabilitace Pirueta:

1) Standardy kvality Hipoterapie v psychiatrii a psychologii

2) Provozně-bezpečnostní řád hiporehabilitace

3) Provozně-bezpečnostní řád kryté jízdárny pro hiporehabilitaci

4) Osnova školení hiporehabilitace

5) Informovaný souhlas s provedením hiporehabilitace pro ambulantní klienty

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zázemí

Zázemí střediska je umístěno přímo v areálu krásného parku Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod a tvoří ho vzdušné stáje, sklady sena a pilin, pastevní výběhy s napaječkou a prostorným přístřeškem pro koně 10x10m, venkovní jízdárna s nastupovací rampou a krytá jízdárna o rozměrech 12x26m, terapeutická místnost pro skupinová sezení s pacienty, sociální zařízení pro pacienty, kancelář, denní místnost a sociální zařízení pro personál, sklad hiporehabiltačních pomůcek a rekvizit. 

Personální a odborné zajištění

Kvalita a efektivita práce střediska se odvíjí od profesionality hiporehabilitačního týmu. Bez vzdělaného a dobře spolupracujícího personálu nemůžeme počítat s kvalitní a dobře fungující terapií. Kůň dělá, co může, ale záleží na vždy na člověku, jak s tím dokáže naložit. Velmi důležitá je úzká spolupráce hiporehabilitačního týmu s ošetřujícím zdravotnickým personálem konkrétních pacientů. Potřebné zpětné vazby jsou pravidelně předávány na primářských sezeních jednotlivých psychiatrických oddělení, kam pracovníci hiporehabilitace docházejí. Hiporehabilitační tým má svého odborného garanta - psychiatra, poskytování ošetřovatelské péče a hipoterapie pro pacienty zajišťují psychiatrická sestra, speciální pedagog a fyzioterapeut, chov hiporehabilitačních koní a jejich přípravu zajišťují pracovníci s profesním vzděláním v oboru jezdec-chovatel koní.

Naši pacienti

V našem středisku je hipoterapie poskytována převážně hospitalizovaným pacientům Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod, které indikuje jejich ošetřující lékař. Pracujeme s dětmi, dospělými i seniory. V menší míře je hipoterapie poskytována také ambulantním pacientům, kteří jsou indikování praktickým lékařem nebo ambulantním specialistou (jedná se většinou o děti s kombinovanými vadami). Pracovní terapie (ergoterapie) v hiporehabilitaci zahrnuje pracovní činnosti ve stáji a jejím okolí a účastní se jí dospělí hospitalizovaní pacienti.

Cílová skupina pro poskytování Hipoterapie v psychiatrii a psychologii – pacienti s duševní poruchou nebo onemocněním (organické duševní poruchy včetně demencí, duševní poruchy vyvolané účinkem psychoaktivních látek, schizofrenie a jiné psychotické poruchy, poruchy nálady, neurotické poruchy, poruchy příjmu potravy, sexuální dysfunkce, poruchy osobnosti, mentální retardace, poruchy psychického vývoje, poruchy chování a emocí u dětí).

Organizace jednotek hiporehabilitace

Hipoterapie probíhá ve všední dny od pondělí do pátku, dopoledne i odpoledne. Za rok projde hipoterapií okolo 300 pacientů. Pracovní terapie v hiporehabilitaci probíhá také denně a za rok jí projde okolo 160 pacientů.

S hospitalizovanými pacienty pracujeme skupinovou formou, individuální forma je určena pro ambulantní pacienty. Skupinová forma hiporehabilitace pro každou jednotlivou skupinu se koná 1-2x týdně a účastní se jí 4-10 pacientů, pro ambulantní pacienty se individuální forma hiporehabilitace koná 1-2x týdně. Skupinová forma hiporehabilitace je vždy zahájena skupinovým sezením v terapeutické místnosti.

Délka jedné hiporehabilitační jednotky je ½ hodiny. V našem středisku Pirueta u skupinové formy hiporehabilitace na sebe navazuji 2 až 3,5 hiporehabilitační jednotky, u individuální formy hiporehabilitace používáme 1 až 1,5 hiporehabilitačni jednotky.

Indikovaní hospitalizovaní pacienti absolvují během své léčby v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod celkově 6 – 8 setkání na skupinové formě hiporehabilitace v případě uzavřené skupiny, v případě otevřené skupiny se počet absolvovaných setkání skupinové formy hiporehabilitace individuálně liší (4-20). Ambulantní pacienti docházejí na jednotky hiporehabilitace dlouhodobě.

10 skupinových forem hiporehabilitace týdně je věnováno hospitalizovaným pacientům v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod, 13 individuálních forem hiporehabilitace týdně je věnováno ambulantním pacientům.

Pro každého pacienta vypracovávají odpovědní pracovníci hiporehabilitace individuální ošetřovatelský plán (plánování, intervence, hodnocení) a tento plán je součástí zdravotnické dokumentace.

Průběh jednotek hiporehabilitace

Techniky hipoterapie, které používáme:

1) kontaktování s koněm ve stáji a krmení

2) učení se základním informacím o koních

3) čištění, sedlání a uždění koně

4) vodění koně

5) ježdění v sedle (základní vedení koně na pomůckách, orientace v prostoru)

6) ježdění na lonži (prohlubování jezdeckých dovedností)

7) cvičení na koni s madly, relaxace (uvolnění, stabilita, jistota, koordinace pohybu)

8) hry, kvízy (spolupráce ve skupině)

9) práce s koněm ze země – přirozená komunikace s koněm ve volnosti a na vodítku (neverbální komunikace)

 

Hiporehabilitační koně

Hipologie je obor, který se zabývá chovem a etologií koní. Každý pracovník v hiporehabilitaci se musí v tomto oboru dobře orientovat nejen z důvodu využívání specifických tělesných, pohybových a komunikačních vlastností koně pro účely provádění hiporehabilitace, ale také z důvodu etického přístupu ke koním. Kůň v hiporehabilitaci nemůže být v žádném případě považován za pouhé cvičební nářadí nebo nástroj k použití. Je to živý partner, který má své potřeby a zaslouží si, aby se s ním zacházelo maximálně poučeně. Zajištění ochrany proti přetěžování, zneužívání nebo týrání je stanoveno v dokumentech České hiporehabilitační společnosti -  Řád ochrany zvířat při veřejném vystoupení koní a Etický kodex pracovníka v hiporehabilitaci.

Práce v hiporehabilitaci je pro koně náročná psychicky i fyzicky. Je věnována velká pozornost jeho výběru, přípravě a udržení psychické i fyzické kondice. Hřebci a koně mladší 5 let pro práci v hiporehabilitaci nepatří, stejně tak koně vážně nemocní a opotřebovaní.

Příprava hiporehabilitačního koně je všeobecná a specifická. Součástí přípravy jsou Specializační zkoušky pro koně a pony zařazené do hiporehabilitace organizované Českou hiporehabilitační společností. V našem středisku máme k dispozici celkem osm kvalitních hiporehabilitačních koní a dva hiporehabilitační minikoníky.  4 koně jsou bezplatně zapůjčené od CPK Chrpa, 1 kůň je bezplatně zapůjčen od Nadačního fondu pro hiporehabilitaci, 3 koně a 2 minikoníci jsou v majetku PN HB.

Co nás zajímá při výběru koně pro hiporehabilitaci:

1) Charakter a ochota pracovat - charakter je vrozený ale zároveň ovlivnitelný člověkem. Zajímá nás, v jakých podmínkách kůň doposud žil.

2) Vlastnosti a schopnosti koně - potřebné jsou důvěra k lidem, psychická odolnost, adaptace na rušivé vlivy, samostatnost, trpělivost, nelekavost, nelechtivost, lehká ovladatelnost při vodění, adaptace na neadekvátní zátěž.

3) Zdravotní stav – předpokladem je 100% zdravý kůň. Zajímá nás například pevný a pružný hřbet, zdravé končetiny, pevná kopyta, dobré osvalení.

4) Exteriér – předpoklad dobré mechaniky pohybu. Zajímá nás například souměrnost jednotlivých partií těla, výška koně, šířka hřbetu, délka kroku a jeho měkkost a plynulost. 

 

Nadační fond pro hiporehabilitaci v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod

Nadační fond pro hiporehabilitaci byl založen v roce 1998. Jeho hlavním cílem je podpora budování, rozvoje a provozu Střediska hiporehabilitace Pirueta v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod. Nadační fond také podporuje odborný růst hiporehabilitačního týmu a prezentuje hiporehabilitaci u laické i odborné veřejnosti. Zdrojem nadačního fondu jsou granty, dotace, nadační dary, benefiční akce, reklamní spolupráce. Nadační příspěvky se poskytují pouze Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod za účelem budování, rozvoje a provozu Střediska hiporehabilitace Pirueta. Každý nadační příspěvek je dokladován darovací smlouvou a jeho čerpání je řádně doloženo. Práce členů správní rady je dobrovolná a bezplatná.